Kıl Keçisi

KIL KEÇİSİ

VERİM YÖNÜ :

Kombine  ,  Süt , et ve kıl

YAYILMA ALANI  :

Akdeniz, Ege, Marmara, Güneydoğu Anadolu , Doğu Anadolu  ve İç Anadolu Bölgeleri

GENEL TANIMI   :

Genellikle vücut orta irilikte olmakla birlikte bölgeden bölgeye  büyük farklılıklar göstermektedir. Rengin genellikle siyah olması nedeniyle bazı bölgelerde  kara keçi olarak adlandırılmaktadır. Bununla birlikte gri, kahverengi, mavi alaca ve kır renkli olanlarda görülür. Tek renkli siyah bireylerde yüzde iki  taraflı  ağza kadar inen  kahverengi ve beyaz lekelerle bacak uçları  ve süt aynası  çevresindeki  renk açılması yaygındır. Deri rengi koyudur. Erkekler ve dişiler  çoğunlukla boynuzludur. Boynuzlar erkeklerde gelişmiş boynuz uçları  arasındaki mesafe 60-70 cm ye ulaşabilmektedir. Boynuz dişilerde geriye doğru  kıvrılmakta bazen bir iki kıvrım  yapabilmekte ve erkeklere göre daha zariftir. Boynuz kesiti  oval veya yuvarlaktır.

IRKA ÖZGÜ AYIRICI ÖZELLİKLER :

Anadolunun  her türlü iklim ve arazi  koşullarına adapte olmuş kötü bakım ve besleme koşullarında yetiştirilebilen  sağlam vücut yapılı, hastalıklara karşı dirençli sıcak ve soğuğa karşı dayanıklı bir ırktır. Fundalık ve makiliklerden en iyi faydalanabilen, yürüme yeteneği iyi, meyilli ve kayalık araziye iyi tırmanabilen bir ırktır.

YETİŞTİRME ŞARTLARI :

Yılın hemen hemen tamamında merada barındırılabilir. Genellikle yüksek rakımlı orman içi ve orman kenarı köy ve mezralarında,  fundalıklar, çalı formundaki bitkiler, orman içi meralar, anızlar ve nadasa bırakılmış alanlardaki otlarla  neredeyse masrafsız bir şekilde yetiştirilebilir.

VÜCUT ÖLÇÜLERİ :                                         ERKEK                                  DİŞİ

CİDAGO YÜKSEKLİĞİ (cm.)                              69                                           69

VÜCUT UZUNLUĞU  ( cm.)                             68                                            68

DOĞUM AĞIRLIĞI     ( kg.)                               3.4                                          2.5

ERGİN CANLI AĞIRLIK (kg.)                              45-90                                      40-65

GÜNLÜK CANLI AĞIRLIK ARTIŞI (g)               160

2014-2015 Mersin İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliği. Tüm Hakları Saklıdır.